środa, 20 kwietnia 2016

Kiedy cię poznałam

Jasmine kocha swoją pracę i dotkniętą zespołem Downa siostrę- Heather. Jednak pewnego dnia zostaje zmuszona do pójścia na tzw. urlop ogrodniczy.  To właśnie wtedy cały harmonogram jej idealnego życia wali się w jednej chwili. Rozpaczliwie stara się odnaleźć jakieś zajęcie, które zastąpiłoby choć na chwilę przerażającą otchłań, wciągającą ją coraz bardziej w wir znudzenia. W bezsenne noce podgląda swojego sąsiada- Matta Marshalla, znanego ze swej nadpobudliwości, szczególnie po otrzymaniu zwolnienia z pracy w radiu i opuszczeniu przez żonę. Jasmine nienawidzi go za to że podczas pewnej audycji nie zareagował na złośliwe komentarze dotyczące osób z zespołem Downa, a wręcz przeciwnie. Jednak podczas conocnych obserwacji Matta, coraz lepiej go poznaje i nieświadomie zaczyna uczestniczyć w jego życiu, a także mu pomagać. Każde z nich boryka się z problemami zupełnie innej miary, lecz to im nie przeszkadza, aby nawiązać nietuzinkową więź, mogącą dokonać cudu: zamienienia nienawiści na przyjaźń w niespełna rok.

Cecelia Ahern zadebiutowała przede wszystkim wzruszającą powieścią Love, Rosie, która była wręcz fenomenem rok temu. Osobiście jej nie czytałam, lecz oglądałam film (wiem, wiem, to nie to samo). Sięgając po Kiedy cię poznałam liczyłam na coś niesamowitego, przeczytanie nietuzinkowej historii miłosnej  po +30, jednak... Zawiodłam się. Co tutaj dużo mówić: Jasmine dostaje urlop ogrodniczy od swego niby wspólnika, jest wkurzona, zaczyna bawić się w ogrodnika, poznaje swego sąsiada-zawadiakę Matta i otrzymuje nową propozycję pracy od mężczyzny o niezwykle zabawnym imieniu Monday. Biorąc pod uwagę opinie, które słyszałam od znajomych na temat geniuszu tej autorki spodziewałam się książki, która wbije mnie w fotel. Niestety, myliłam się. Był to kolejny przypadek zakupu wywołanego pobudkami ,,ta autorka napisała coś dobrego, więc zawsze tak będzie".

Jedyną pozytywną osobą, a zarazem wprowadzającą życie do fabuły, była siostra Jasmine- Heather. Czytanie rozdziałów z nią było przyjemną odskocznią od kapryśnej i irytującej głównej bohaterki. Jest to na pewno najbarwniejsza postać w całej książce, co może mieć związek z jej chorobą, podkreślającą w wyrazisty sposób jej pozytywne cechy charakteru: pracowitość, sympatyczność i troskliwość. Często odnosiło się wrażenie, jakby zabiegana Jasmine wcale nie była jej opiekunką, a odwrotnie- to Heather opiekowała się nią.

Więcej chyba nic nie da się dodać... Fabuła strasznie monotonna, miejscami wręcz nieciekawa. Książka może służyć jedynie jako skuteczny zabijacz czasu podczas podróży. Mimo porażki na tym froncie dam autorce jeszcze jedną szansę, sięgając niebawem po jakąś inną powieść jej pióra, być może P.S. Kocham cię bądź Love, Rosie, o której wspominałam wcześniej.7 komentarzy:

 1. A ja fanką jej pióra nie jestem. I czytałam te zachwalane Love, Rosie, które dla mnie było kiepskie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli ,,Love, Rosie" była podobna do książki, o której zrobiłam tu recenzję, to się nie dziwię. Zastanawia mnie jednak fakt, skąd się bierze popularność tego typu autorów, skoro ich książki w większości opowiadają o niczym.
   Dziękuję Ci, Insane, za przestrzeżenie mnie. Dzięki temu może nie będę miała zbyt wygórowanych nadziei albo nawet nie wezmę się za czytanie tej książki :)

   Usuń
 2. Kupiłam jej "Love,Rosie" i "PS.Kocham Cię". Obejrzałam ich ekranizacje i dosłownie mnie oczarowały, z tego oo widziałam książki też raczej cieszą się dobrą opinią. Troszkę niepokoi mnie Twoja recenzja, bo kiedyś czytałam już inną książkę Ahern (bodajże "Dziękuję za wspomnienia), która było - lekko mówiąc - średnia. No, ale zobaczymy ;)
  Pozdrawiam,
  Paulina z naksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No cóż... Są różne gusta, jednak ,,Kiedy cię poznałam", to według mnie książka o niczym. Rozumiem o co chodziło autorce: przemianę charakteru na wiosnę po ciężkim okresie zimy połączoną z odnalezieniem miłości, jednak... Poprowadziła fabułę w lekko monotonnym stylu.
   Pozdrawiam, Julia:)

   Usuń
 3. Miałam zamiar przeczytać "Love, Rosie", bo ekranizacja bardzo mi się spodobała, ale widzę, że jednak nie będzie to mój priorytet:) Pozdrawiam!
  http://przeliterowana.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja też widziałam, ale nie czytałam "Love, Rosie"- jakoś nigdy nie chciałam zapoznać się z tą książką, ale po filmie stwierdzam, że chyba warto po nią sięgnąć :)
  Teraz już też nie pamiętam, ale na pewno czytałam jej jakieś inne książki. I chociaż niektóre uwielbiam, tak inne mi kompletnie nie podchodzą. Ciekawe od czego to zależy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sądzę, że od sprzedaży. W końcu jeśli autor wyda jedną dobrą książkę, to druga według społeczeństwa musi być taka sama, ale niekoniecznie.

   Usuń